< >

דיני משפחה

מידע כללי

משרדנו מתמחה בדיני המשפחה והמעמד האישי, ובכלל זאת הליכי גירושין והנלווה אליהם כגון ענייני משמורת קטינים והסדרי ראיה, מזונות קטינים, מזונות אישה, אבהות ואמהות, חלוקת רכוש בין בני זוג, צווי הגנה ומניעה למניעת אלימות במשפחה, כתובה, הסכמי ממון (טרום נישואין) והסכמי גירושין.

  • סוגי נישואים שונים - לאור ההתפתחויות שחלו בעולם המודרני וקיומם של תאי משפחה שונים, משרדנו עוסק גם, בנישואין אזרחיים, נישואין פרטיים, ידועים בציבור, התרת נישואין וכדומה.
  • מזונות ילדים - חובת תשלום מזונות קטינים מקורה בסעיף 3 לחוק לתיקון דיני משפחה מזונות, הקובע כי "אדם חייב במזונות הילדים הקטינים שלו ושל בן זוגו" הפסיקה פרשה את חובת המזונות כך שעד גיל 6, האב חייב במזונות הקטינים אפילו אם הוא חסר אמצעים או נכה. מגיל 6-15 חובת האב הינה רק לצרכים הכרחיים בלבד ואילו יתר הצרכים יסופקו על ידי שני ההורים ובתנאי שיש בידם האפשרות לכך. מגיל 15-18, מקור החיוב במזונות הינו מדיני הצדק שבמשפט העברי. חובה זו היא רחבה ומשתרעת עד לרמת החיים בה הורגלו. הערכאה השיפוטית הדנה בכך קובעת את סכום המזונות בהתאם לאמידות ההורה.

נדחתה תביעה לתשלום דמי שכירות למפרע בשל תיקון צוואה

ביום 2.3.14 דחה בית המשפט השלום בתל אביב תביעה שהגיש יורש נגד אחייניו בגין אי תשלום דמי שכירות שנגבו מחנות שהתקבלה בירושה. האחיינים טענו באמצעות משרדנו כי "עקרון הנפילה" (לפיו זכות לירושה קמה מיום פטירת המוריש ולא ממועד אישור הצוואה) אינו חל בענייננו שכן מלכתחילה לא היו לאותו דוד זכויות בחנות מכח צוואת אימו. בית המשפט קיבל טענות אלה ואף הגדיר את התנהלותו של היורש כחסרת תום לב, וכזאת הפוגמת בפנייתו לערכאה שיפוטית. בפן המהותי קבע עוד בית המשפט כי לא ניתן ליישם את עקרון הנפילה בדרך המוצעת על ידי התובע שכן מלכתחילה הוא לא היה זכאי לדמי שכירות מהחנות.

בית המשפט קבע כי אישה תקבל זכויות בנכסים הרשומים על שם הבעל בלבד

בשנת 2005 פנתה אל משרדנו תושבת העיר ראשון לציון, נשואה ואם לארבעה ילדים, בבקשה לפתוח בהליכים נגד בעלה. מדובר בבני זוג הנשואים משנת 1973, אשר עברו עם ילדיהם להתגורר בדירת קרקע, בה התגוררו הורי הבעל. במרוצת השנים אימו של הבעל עזבה את הבית ואביו נפטר ובני הזוג המשיכו להתגורר בדירה. במסגרת הליך הגירושים משרדנו הגיש תביעה בשם האישה כנגד הבעל להכיר בה כבעלת מחצית מהזכויות של הבעל בדירת המגורים ובחנות. לאחר מאבק משפטי ארוך ומורכב ניתן פסק דין לפיו נתקבלה התביעה שהגישה מרשתנו במלואה והיא הוכרזה כבעלת מחצית מהזכויות בדירה ומחצית מהזכויות בחנות. מדובר בהישג חסר תקדים, מאחר ובאותה דירה התגוררו הורי הבעל משנות החמישים ובה גידלו את ששת ילדיהם.


מזונות קטינים

בתי המשפט קבעו בפועל סכום מזונות מינימלי שאינו מצריך הוכחה והוא משתנה משופט לשופט, כאשר הרף הנמוך עומד על סך של 1250 ₪ לחודש והגבוה עומד על סך 1400 ₪ לחודש. בנוסף לסכומים אלו מחייבים במחצית מהוצאות חינוך, הוצאות רפואיות שאינן כלולות בסל הבריאות וכן במדור בהתאם למספר הקטינים. לאחרונה הולכת ומסתמנת בפסיקת בתי המשפט למשפחה הקלות מסויימות כאשר לאב הכנסה זעומה ולא נותר בידו ממה לקיים עצמו. ניתן לראות כי מלאכת פסיקת המזונות אינה פשוטה ואין דומה מקרה אחד למשנהו, ולכן מומלץ להיעזר באיש מקצוע ולקבל יעוץ וליווי משפטי מתאים.